Cestujeme se psem letadlem

Rádi byste letěli na dovolenou letadlem a chcete s sebou vzít i svého psa? Nebo letíte do zahraničí na delší dobu a neumíte si představit, že byste psího parťáka nechali doma? Nezoufejte, pejsek klidně může letět s vámi. V dnešním článku se dozvíte, jaká pravidla pro leteckou přepravu psů musíte dodržet. 

cestovani-se-psem

Povinnosti, které musíte splnit

Dejte si pozor na to, že každá letecká společnost má vlastní pravidla pro přepravu zvířat. Některé společnosti přepravu psů zcela vylučují, za jiné si mnohonásobně připlatíte. Až se rozhodnete, kterou společnosti využijete, dopředu zažádejte o souhlas - i když přepravu zvířat nabízí, nemusí být zrovna pro váš let možná. Důvodem pro odmítnutí může být např. naplněná kapacita zavazadlového prostoru nebo omezený počet přepravovaných zvířat.

Váš pes musí být čipovaný a vlastnit platný mezinárodní cestovní pas, který splňuje tyto náležitosti:

 •  pas je vystavený veterinářem,
 • záznam o pravidelném očkování vztekliny (nezapomeňte s sebou přibalit potvrzení od veterináře, které je platné 21 dní),
 • jste v pase uvedeni jako majitelé psa.

Pozor na karanténu

Některé země mají (kromě platného cestovní pasu a očkování proti vzteklině) i své speciální požadavky. Mezi ty nejčastější patří např. odčervení, a to 24-120 hodin před vstupem na území daného státu. Dalším z požadavků může být karanténa, která v některých zemích trvá i několik měsíců. Začněte s plánováním vaší cesty v dostatečném předstihu - přeci jen se nejedná o výlet autem. 

TIP: Vše si pečlivě nastudujte na webu Státní veterinární správy.

Jak to probíhá?

Možná sami nejste úplně zkušení cestovatelé a neumíte si představit, jak taková přeprava psa může probíhat. V zásadě máte dvě možnosti - buď vzít psa s sebou na palubu nebo nechat svého miláčka v zavazadlovém prostoru.

Na palubě letadla

Toto privilegium přísluší pouze pejskům do váhy 8 kg, ve které je započtena i přepravka s nepropustným dnem. V přepravce musí pejsek vydržet celou dobu letu. Přepravku si můžete uložit prakticky kamkoliv, ale nesmí překážet ostatním spolucestujícím - lze ji položit pod sedadlo nebo držet na klíně. V době vzletu vás mohou letušky z bezpečnostních důvodů požádat o umístění do zavazadlového prostoru nad hlavou mezi ostatní zavazadla.

Za přepravu zvířete v kabině zaplatíte orientačně 30 - 100 EUR - opět záleží na pravidlech konkrétní společnosti, pro kterou se rozhodnete.

V zavazadlovém prostoru

Pokud budete psa přepravovat v zavazadlovém prostoru, musíte pejska odbavit u přepážky check-in stejně jako klasické zavazadlo. Personál u přepážky zkontroluje, zda je přepravka dostatečně velká, zda má pejsek k dispozici vodu a možnost doplnit ji během letu. Pes u sebe musí mít:

 • všechny potřebné doklady,
 • štítek s označením majitele,
 • telefonní číslo majitele.

Obecně však platí, že převoz tímto způsobem je pro psy nebo jakákoliv zvířata velmi náročný především po psychické stránce. Ve většině případů je mnohem lepší nechat pejska pár dní doma. Případně je také možné poradit se s veterinářem a domluvit se s ním na předepsání zklidňujících kapek nebo tablet. 

Výjimky pro asistenční psy

Výše uvedená pravidla se ovšem nevztahují na asistenční, vodící či záchranářské a policejní psy. Tito psi jsou přepravováni zcela bezplatně, a to vždy spolu s majitelem na palubě letadla.

cestovani-letadlem

Kolik vás to bude stát?

Každá společnost má jiný ceník a podmínky - vždy se informujte na webu dané společnosti a ujistěte se při rezervaci. Ceny se mohou pohybovat kolem 30 EUR za zvíře v kabině u společnosti Vueling, až po částky kolem 400 EUR za psa v zavazadlovém prostoru u společnosti Up.

Níže uvedené společnosti umožňují přepravu pouza asistenčního psa:

 • Ryanair  
 • Wizz Air
 • EasyJet
 • Jet2
 • WOW air

V kabině a zavazadlovém prostoru umožňují přepravu zvířat například tyto společnosti:

 • ČSA
 • Norwegian
 • airBaltic
 • Up
 • Pegasus
 • HOP!

U letecké společnosti ČSA uhradíte poplatek 119 EUR / 3100 CZK za každý směr cesty, pokud zvíře přepravujete v zavazadlovém prostoru letadla. Jestliže chcete (a můžete) vzít zvíře s sebou do kabiny, tak poplatek činí 59 EUR / 1530 CZK za každý směr cesty.


Věříme, že vám praktické tipy v našem článku pomohly a nyní už nic nebrání tomu vydat se i s vaším pejskem vzhůru za dobrodružstvím! Pokud se na takové velké cestování úplně necítíte, můžete se na našem blogu inspirovat i k překrásné dovolené na Šumavě.