Příroda může léčit i naše psy

Přírodní medicína má své příznivce i odpůrce. Jedná se o širokou oblast, která může zahrnovat bylinnou medicínu, přírodní terapii, homeopatii, atd. Přesto již má své stabilní místo nejen v lidském, ale i ve zvířecím světě.

Nekonvenční metody léčby se doporučují pro mnoho různých onemocnění, ale pamatujte, že pokud nejsou obratně používány, mohou být škodlivé, takže rozhodnutí o jejich použití u psa nebo kočky by mělo být učiněno po konzultaci s vaším veterinářem.

Přírodní medicína má své místo i v prevenci různých chorob a především v podpoře zdraví a dlouhověkosti vašich zvířecích miláčků. Pojďme se nyní na některé přístupy podívat detailněji.

zdravy-pes

Oblasti přírodní léčby psů

 • Homeopatie

Je to forma nekonvenční medicíny, která má svůj původ v 18. století. Principem homeopatie je zákon, podle kterého lze vyléčení pacienta dosáhnout podáním zředěných látek k vyléčení nemocí s příznaky podobnými těm, které vznikají při požití těchto látek aneb podobné se léčí podobným

Podle zásady, že stejné činidlo, které poškozuje tělo, může být i lékem, pokud se používá v minimální dávce. Homeopatie není škodlivá, není návyková a nereaguje na jiné léky. Při výrobě homeopatických přípravků se používají látky živočišného, rostlinného, minerálního a syntetického původu.

Jedná se o velice jemnou terapii, která může pomoci harmonizovat psy i jiná zvířata. Všechny homeopatické léky pro zvířata musí být testovány, protože podléhají stejným pravidlům jako léky používané v konvenční medicíně.

 • Akupunktura 

Ošetření pocházející z tradiční čínské medicíny spočívá v píchnutí velmi tenkých jehel do specifických bodů těla. Podle akupunktury jsou tyto body propojené s orgány, působení na ně může mít tedy terapeutické účinky. Akupunktura se používá ke snížení bolesti a udržení energetické rovnováhy těla.

Zlepšuje imunitu, zkracuje dobu rehabilitace, může mít relaxační a uklidňující účinek. Je potřeba, aby ošetření prováděl zkušený terapeut, který správně nastaví a rozvrhne léčbu. Toto ošetření by mělo prospívat většině jedinců.

 • Aromaterapie

Terapie týkající se éterických olejů, ze kterých jsou extrahovány vysoce aromatické látky. Tato technika, ovlivňující psychofyzikální stav psa, je vhodné kombinovat i s jinými metodami léčby. Lze jej použít preventivně a i v případě problémů s chováním zvířete, při alergických stavech, pro podporu léčivých procesů a uklidnění zvířete. Tolerance aromatických olejů je individuální vlastností, liší se dokonce i u jednoho druhu - proto se před použitím aromaterapie poraďte s veterinářem.

aromaterapie-u-psu

 • Dornova metoda

Metoda založená na manuálních technikách, které mají obnovit správné funkce pohybového aparátu a umožnit tělu se vrátit do rovnováhy. Svěřte svého pejska zkušenému terapeutovi, více informací si můžete přečíst v našem článku na blogu Dornova metoda pro psy.

 

TIP: Ať už si vyberete jakoukoliv metodu přírodní medicíny, záleží především na terapeutovi, který bude ošetření vykonávat. Zajímejte se o reference na daného člověka!

 

Nezapomeňte však, že pro vás i vašeho pejska je lepší zdravotním komplikacím předcházet. Včasnou návštěvou u veterináře můžete předejít zdravotním problémům. Důležitá je i prevence, je to nejlepší způsob, jak udržet vaše zvíře zdravé. Máme pro vás pár tipů!

Důležitost prevence aneb pár bodů pro zdraví vašeho psa

 • Psa nepřekrmujte.
 • Nekrmte psa lidskými zbytky jídla.
 • Kontrolujte psovi chrup (zubní kámen a drobná poranění).
 • Dbejte na pravidelné očkování - vzteklina je povinná do roka od posledního očkování.
 • Nepodceňujte odčervení svého psa.
 • Pozor na obezitu!
 • Dostatek pohybu na čerstvém vzduchu je to nejlepší, co můžete pro svého psa udělat!

Každý správný majitel by měl o svého psa pečovat, dbát na zdravé a kvalitní krmení a zajistit pejskovi odpovídající péči.

Péče o psa

K základním povinnostem majitele psa jsou samozřejmě pravidelné procházky, během nichž se pes může starat o své potřeby (nejen fyziologické, ale také např. nutnost čichat), věnovat se pohybu a být na čerstvému vzduchu. Zodpovědná péče o psa znamená také promyšlené a přizpůsobené krmení.

Pamatujte, že překrmováním psa dojdete akorát ke zdravotním komplikacím. Nezapomínejte také na emoční potřeby vašeho mazlíčka. Bude šťastný a naplněný, pokud mu věnujete svůj čas a péči.

V poslední době se stále častěji vracíme k přírodním léčebným metodám, jako je akupunktura, homeopatie či bylinná medicína. Tento jev se týká nejen lidí, ale i našich domácích mazlíčků, kteří jsou stejně jako my ovlivněni prostředím. Pokud máte zkušenosti s přírodní medicínou u vašeho psa nebo i kočky, napište nám vaše poznatky. Doufáme, že se vám článek o možnostech přírodní medicíny líbil!

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení