Vážení zákazníci, vzhledem ke státním svátkům máme dne 4.-7.7. zavřeno a neexpedujeme. Doba dodání se proto o tyto dny může prodloužit. Děkujeme za pochopení.

Dornova metoda - jak může pomoci psům?

Co je Dornova metoda?

Dornova metoda (DM) je manuální terapie, při které se jemně a pomalu vrací obratle a klouby do původní polohy. DM se provádí při aktivní spolupráci ošetřovaného klienta přirozeným a volným pohybem. Provádí se kmitavým pohybem druhé paže nebo nohy. Cílem DM je uvolnění meziobratlových kloubů.

Současně se doporučuje i odstranit nesprávné pohybové návyky klienta, které způsobují opakující se problémy (u lidí je to např. dávání nohy přes nohu, u psů nesprávná manipulace s tlapkami). Stejně tak jako lidem, tak i psům může tato metoda přinést blahodárné účinky.

Dornova metoda pro psy

Nejen lidé trpí na bolesti zad. Bohužel se bolesti pohybového aparátu nevyhýbají ani psům a dalším zvířecím mazlíčkům. Na základě DM pro lidi vznikl i systém ošetření uzpůsobený anatomii psů.

dornova-metoda
Zdroj: www.dornovametodavrchlabi.cz/

DM je jemná manuální terapie, při které terapeut vytváří protitlak na příslušný obratel, který následně sám dosedne na správné místo. Ošetření je velmi šetrné, protože terapeut nepracuje trhavými pohyby a při nastavování obratlů vzniká jen mírná tlaková bolest. Většina ošetření je pro psa velmi příjemná.

 

TIP: Pokud by vás zajímalo více o Dornově metodě pro zvířata v ČR, zjistíte více u její zakladatelky Andrey Dunové.

Jak takové ošetření psa dornovou metodou probíhá?

  • Seznámení terepeuta s pejskem a jeho páníčkem, při seznámení se naváže kontakt se zvířetem.
  • Majitel psa sdělí terapeutovi zdravotní stav psa, vyplní kartu zvířete a souhlas s ošetřením.
  • Terapeut zrakově posoudí zvíře a podívá se na jeho chůzi na vodítku.
  • Nyní proběhne ošetření Dornovou metodou, u kterého je majitel vždy přítomen.
  • Terapeut seznámí majitele s výsledkem ošetření.
  • Po ošetření DM je nutné, aby pes byl v klidovém režimu a omezil pohyb.

 

 

V případě potíží může doporučit terapeut DM vyšetření u veterinárního lékaře.

Rozhovor s doporučeným terapeutem

Dornova metoda pro zvířata není v ČR zatím tolik známá, a proto jsme se na některé otázky zeptali přímo doporučené terapeutky DM z Vrchlabí, Jitky Wasserbauerové.

Začtěte se do krátkého rozhovoru...

Pro jaké psy je Dornova metoda vhodná?

DM je vhodná pro psy všech věkových kategorií. V ideálním případě jako prevence pohybových potíží. U starších psů slouží spolu s osteodynamikou jako paliativní péče, na kterou se zaměřuji.

Jak nejčastěji vznikají pohybové potíže zvířete?

Mezi nejčastější pohybové potíže patří tahání a cukání za obojek, manipulace s končetinou v nepřirozených úhlech např. utírání pacek, plovoucí podlaha a kluzké povrchy, skoky z výšky, jakékoliv tahání za packy a ocas.

Jaké jsou nejčastější problémy, které Dornova metoda dokáže pro psy řešit?

Pomocí DM lze řešit některé pohybové potíže jako např. horší vstávání zvířete, neochota skákat, kulhání z nezjištěných příčin po vyšetření veterinářem nebo také bolestivost zad.  Lze zmírnit potíže s dysplazii kyčelních a loketních kloubů. V neposlední řadě je  vhodná pro zmírnění příznaků spondylózy (degenerace meziobratlové ploténky).

Při terapii se ošetřuje celé tělo nebo stačí napravit konkrétní problém zvířete, např. jeden obratel?

DM není diagnostická metoda a vždy se ošetřuje celé tělo zvířete ve smyslu „všechno souvisí se vším“. Pokud je problém například na krční páteři, zcela jistě to ovlivní i záď zvířete.

Jak dlouho ošetření trvá, je potřeba ho opakovat?

Ošetření trvá zhruba 45 minut. Počet a intenzita terapií je individuální. Pokud jde o preventivní ošetření, tak většinou stačí 1 - 2x za rok. Pokud se řeší určitý problém, ošetřuje se dle potřeb zvířete cca 1x za měsíc.

Máte ze své praxe zajímavý příběh ošetřeného pejska, o který se s námi můžete podělit?

Každý pes přináší na terapii svůj vlastní příběh.  Nejkrásnější jsou takové, kde se doslova stávají zázraky. Pejsci, kteří se znovu postaví na nohy, staří psi, co omládnou o pár let nebo psi, co najednou přestanou po několika letech kulhat.

Děkujeme Jitce za rozhovor a přejeme spousty dalších radostných příběhů. Pro více informací můžete navštívit stránky Dornova metoda Vrchlabí.

dornova-metoda-1

Zdroj: www.dornovametodavrchlabi.cz/

Už jste o této metodě slyšeli? Ať už se rozhodnete pro tuto nebo jinou metodu, věříme, že budete mít doma šťastného a zdravého psa, kterému se bolesti zad vyhnout obloukem.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení