Jak přežít se psem v klidu Silvestr

Po klidných dnech kolem Vánoc nás čekají nejbujarejší oslavy roku. Silvestr mnoho lidí miluje a mnoho zatracuje především kvůli zvýšenému hluku a používání pyrotechniky, která bohužel stresuje spoustu zvířat a pejsci nejsou výjimkou.

Pokud máte psa, kterého nějaké ty rány nechávají absolutně v klidu a 31. prosince o půlnoci poklidně oddychuje v pelíšku, tak nemusíte nic speciálního řešit. Bohužel někteří psi snáší rány petard velice špatně a my vám přinášíme pár tipů, jak vše v pohodě zvládnout.

Pejska neopouštějte

Představte si, jak opuštěný pes, který má z hlasitých zvuků strach, vnímá silvestrovské veselí. Pokud ho necháte o samotě, bude vyděšený ještě více a pravděpodobně bude příště propadat mnohem větší panice.

Se psem tedy buďte venku na zahradě nebo doma - podle toho, jaké jsou vaše možnosti a jak to psovi bude nejvíce vyhovovat. Pokud dojde na nejhorší a pes se vám v panice ztratí ze zahrady nebo třeba po úleku na procházce, tak jistě oceníte, že jste jej nechali očipovat. Při silvestrovské noci se ztratí desítky psů a očipovaný pes se snáze dohledá.

vystraseny-pes

Unavený pes, spokojený pes

Vyražte se psem na výlet nebo jemu i sobě dopřejte dlouhou procházku přes den. Pes se dostatečně vylítá a unaví a vám bude silvestrovské pohoštění více chutnat. Možná pejsek nakonec celý večer prospí nebo alespoň nebude mít tolik energie.

Útěk z města

Je jasné, že ve městech bývá hluk nejvyšší a navíc začíná poměrně brzy a odpalování ohňostrojů trvá mnohdy až do ranních hodin. Proto, pokud můžete, odjeďte se svým psem někam do přírody.

Například v Krkonošském národním parku platí zákaz petard a rachejtlí na celém území. Výjimku dostala pouze zastavěná území obcí v národním parku Malá Úpa a Strážné, a to na dobu od silvestrovských 15 hodin do 6. hodiny ranní. V Národním parku Šumava je také zákaz ohnostrojů a veškeré pyrotechniky.

Vymyslete psovi zábavu

Ne každý má možnost odjet do klidných končin, proto vymyslete pro svého psího kamaráda večerní program, který odvede pozornost od hluku a pejska zabaví. Můžete pustit radio nebo televizi, která rány zvenku trochu přehluší a následně si s pejskem hrát.

ohnostroj

Přípravky na uklidnění

Pomoci vám také mohou speciální uklidňující přípravky, které psovi podáte v daný den. Poradit byste se měli rozhodně s vaším veterinářem, který bude vědět, co je pro vašeho psa nejvhodnější - mohou to být homeopatika nebo jiné speciální přípravky třeba i na přírodní bázi.

Psa na zvuky zvykněte

Pokud máte psa od štěněte,nesnažte se ho od takových zvuků izolovat, naopak - ať si zvyká, nebude to pro něj každý rok takové trauma. Trénovat na hlasité zvuky a pomáhat tak psovi překonat velký strach můžete v jakémkoliv věku psa. Čím je starší, tím je to náročnější, ale s pořádnou dávkou trpělivosti by se vám to mělo povést. Zkuste celý rok pravidelně psovi pouštět zvuky ohňostroje a různé rány. Nejdříve úplně potichu a postupně přidávejte na hlasitosti. Pejska pochvalte, když zůstane v klidu a lekci ukončete. 

  

Přejeme vám, ať Silvestr i se svým pejskem prožijete v klidu a do nového roku 2019 vstoupíte ve zdraví a spokojenosti!