Pes a Silvestr - jak zvládnout rány petard a dělobuchů?

Po klidných dnech kolem Vánoc nás čekají nejbujarejší oslavy roku. Silvestr mnoho lidí miluje a mnoho zatracuje především kvůli zvýšenému hluku a používání pyrotechniky, která bohužel stresuje spoustu zvířat. A pejsci nejsou výjimkou. Pokud máte psa, kterého nějaké ty rány nechávají absolutně v klidu a 31. prosince o půlnoci poklidně oddychuje v pelíšku, tak nemusíte nic speciálního řešit. Bohužel někteří psi snáší rány petard velice špatně a my vám přinášíme pár tipů, jak vše v pohodě zvládnout.

Pejska neopouštějte

Představte si, jak opuštěný pes, který má z hlasitých zvuků strach, vnímá silvestrovské veselí. Pokud ho necháte o samotě, bude vyděšený ještě více a pravděpodobně bude příště propadat mnohem větší panice.

Se psem tedy buďte venku na zahradě nebo doma - podle toho, jaké jsou vaše možnosti a jak to psovi bude nejvíce vyhovovat. Pokud dojde na nejhorší a pes se vám v panice ztratí ze zahrady nebo třeba po úleku na procházce, tak jistě oceníte, že jste jej nechali očipovat. Samozřejmostí by měl být široký a pohodlný obojek se psí známkou. Při silvestrovské noci se ztratí desítky psů a očipovaný pes se snáze dohledá.

vystraseny-pes

Unavený pes, spokojený pes

Vyrazte se psem na výlet nebo jemu i sobě dopřejte dlouhou procházku přes den. Pes se dostatečně vylítá a unaví a vám bude silvestrovské pohoštění více chutnat. Možná pejsek nakonec celý večer prospí nebo alespoň nebude mít tolik energie. Takové šumavské kopečky by mohly být pro vašeho chlupáče to pravé. A pokud se na Šumavě nebo jinde v přírodě rovnou ubytujete, máte jistotu klidnějšího prožitku než v centru města.

Útěk z města

Je jasné, že ve městech bývá hluk nejvyšší a navíc začíná poměrně brzy a odpalování ohňostrojů trvá mnohdy až do ranních hodin. Proto, pokud můžete, odjeďte se svým psem někam do přírody.

Například v Krkonošském národním parku nebo v NP Šumava platí zákaz petard a rachejtlí na celém území.

NÁŠ TIP: Užijte si poklidné loučení s rokem 2021 v nádherné přírodě Krkonoš. 

Vymyslete psovi zábavu

Ne každý má možnost odjet do klidných končin, proto vymyslete pro svého psího kamaráda večerní program, který odvede pozornost od hluku a pejska zabaví. Můžete pustit radio nebo televizi, která rány zvenku trochu přehluší a následně si s pejskem hrát. Dobrým nápadem může být pořídit novou hračku, kterou pejsek ještě nezná. Alespoň na chvíli jistě upoutá zcela jeho pozornost. Už jste slyšeli o hlavolamech pro psy? Zaručí zábavu pro vás i psa na celý večer. 

ohnostroj

Přípravky na uklidnění

Pomoci vám také mohou speciální uklidňující přípravky, které psovi podáte v daný den. Poradit byste se měli rozhodně s vaším veterinářem, který bude vědět, co je pro vašeho psa nejvhodnější - mohou to být homeopatika nebo jiné uklidňující přípravky. Během života vašeho psa můžete prozkoumat různé alternativní metody a vyzkoušet přírodní léčbu nejen na stres, ale i na jiné neduhy, které mohou vašeho pejska potkat. 

Psa na zvuky zvykněte

Pokud máte psa od štěněte, nesnažte se ho od takových zvuků izolovat, naopak - ať si zvyká, nebude to pro něj každý rok takové trauma. Trénovat můžete na cvičáku se zkušeným psovodem nebo sami doma - pouštějte zvuky ohňostrojů a petard nejdříve úplně potichu. Psa chvalte, když zůstane v klidu a lekci rychle ukončete. Trénujte pravidelně a výsledky by se měly dostavit. 

  

Přejeme vám, ať Silvestr i se svým pejskem prožijete v klidu a do nového roku 2022 vstoupíte ve zdraví a spokojenosti! 

 

Autorka: Tereza Pavelková