Vážení zákazníci, vzhledem ke státním svátkům máme dne 4.-7.7. zavřeno a neexpedujeme. Doba dodání se proto o tyto dny může prodloužit. Děkujeme za pochopení.

Pes a Silvestr - jak zvládnout rány petard a dělobuchů?

Po klidných dnech kolem Vánoc nás čekají nejbujarejší oslavy roku. Silvestr mnoho lidí miluje a mnoho zatracuje především kvůli zvýšenému hluku a používání pyrotechniky, která bohužel stresuje spoustu zvířat. A pejsci nejsou výjimkou. Pokud máte psa, kterého nějaké ty rány nechávají absolutně v klidu a 31. prosince o půlnoci poklidně oddychuje v pelíšku, tak nemusíte nic speciálního řešit. Bohužel někteří psi snáší rány petard velice špatně a my vám přinášíme pár tipů, jak vše v pohodě zvládnout.

Pejska neopouštějte

Představte si, jak opuštěný pes, který má z hlasitých zvuků strach, vnímá silvestrovské veselí. Pokud ho necháte o samotě, bude vyděšený ještě více a pravděpodobně bude příště propadat mnohem větší panice.

Se psem tedy buďte venku na zahradě nebo doma - podle toho, jaké jsou vaše možnosti a jak to psovi bude nejvíce vyhovovat. Pokud dojde na nejhorší a pes se vám v panice ztratí ze zahrady nebo třeba po úleku na procházce, tak jistě oceníte, že jste jej nechali očipovat. Samozřejmostí by měl být široký a pohodlný obojek se psí známkou. Při silvestrovské noci se ztratí desítky psů a očipovaný pes se snáze dohledá.

vystraseny-pes

Unavený pes, spokojený pes

Vyrazte se psem na výlet nebo jemu i sobě dopřejte dlouhou procházku přes den. Pes se dostatečně vylítá a unaví a vám bude silvestrovské pohoštění více chutnat. Možná pejsek nakonec celý večer prospí nebo alespoň nebude mít tolik energie. Takové šumavské kopečky by mohly být pro vašeho chlupáče to pravé. A pokud se na Šumavě nebo jinde v přírodě rovnou ubytujete, máte jistotu klidnějšího prožitku než v centru města.

Útěk z města

Je jasné, že ve městech bývá hluk nejvyšší a navíc začíná poměrně brzy a odpalování ohňostrojů trvá mnohdy až do ranních hodin. Proto, pokud můžete, odjeďte se svým psem někam do přírody.

Například v Krkonošském národním parku nebo v NP Šumava platí zákaz petard a rachejtlí na celém území.

NÁŠ TIP: Užijte si poklidné loučení s rokem 2021 v nádherné přírodě Krkonoš. 

Vymyslete psovi zábavu

Ne každý má možnost odjet do klidných končin, proto vymyslete pro svého psího kamaráda večerní program, který odvede pozornost od hluku a pejska zabaví. Můžete pustit radio nebo televizi, která rány zvenku trochu přehluší a následně si s pejskem hrát. Dobrým nápadem může být pořídit novou hračku, kterou pejsek ještě nezná. Alespoň na chvíli jistě upoutá zcela jeho pozornost. Už jste slyšeli o hlavolamech pro psy? Zaručí zábavu pro vás i psa na celý večer. 

ohnostroj

Přípravky na uklidnění

Pomoci vám také mohou speciální uklidňující přípravky, které psovi podáte v daný den. Poradit byste se měli rozhodně s vaším veterinářem, který bude vědět, co je pro vašeho psa nejvhodnější - mohou to být homeopatika nebo jiné uklidňující přípravky. Během života vašeho psa můžete prozkoumat různé alternativní metody a vyzkoušet přírodní léčbu nejen na stres, ale i na jiné neduhy, které mohou vašeho pejska potkat. 

Psa na zvuky zvykněte

Pokud máte psa od štěněte, nesnažte se ho od takových zvuků izolovat, naopak - ať si zvyká, nebude to pro něj každý rok takové trauma. Trénovat můžete na cvičáku se zkušeným psovodem nebo sami doma - pouštějte zvuky ohňostrojů a petard nejdříve úplně potichu. Psa chvalte, když zůstane v klidu a lekci rychle ukončete. Trénujte pravidelně a výsledky by se měly dostavit. 

  

Přejeme vám, ať Silvestr i se svým pejskem prožijete v klidu a do nového roku 2022 vstoupíte ve zdraví a spokojenosti! 

 

Autorka: Tereza Pavelková

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení