Kam na výlet se psem?

Stávající horké dny vás možná odkázaly na odpočinek u vody. Takový relax si jistě užíváte, ale jestli máte rádi výlety stejně jako my, tak se těšíte, co nového i se svým psím kamarádem objevíte. Připravili jsme pro vás 5 tipů na krásná místa v České republice, kam se můžete vydat bez starostí i se svým pejskem.

Jen co teploty klesnou na snesitelnou úroveň, tak si sbalte batůžek a vyrazte za dobrodružstvím - vždyť u nás je tak krásně!

Hrad Kost
WEB | 50.4901828N, 15.1350694E

hrad-kost

Zdroj: www.kudyznudy.cz

 Tento hrad ukrytý v lesích na vás vykoukne nedaleko Jičína v malebné krajině Českého ráje. Údajně se jedná o nejzachovalejší gotický hrad u nás. O historii tohoto hradu se můžete dozvědět při prohlídce, pro kterou si můžete vybrat celkem ze tří okruhů. Nejlepší na tomto místě je, že pejsci jsou všude vítáni a můžete s nimi bezplatně i na prohlídku hradu.

Okolí hradu nahrává tomu vydat se na dlouhou procházku a užít si pohádkové krajiny. Bezprostředně pod hradem se můžete vydat na naučnou stezku údolím Plakánek. Na stezce budete moci obdivovat lidovou architekturu i šlechtická sídla. Váš psí kamarád ocení dostatek prostoru pro proběhnutí a určitě neodolá a u jednoho z rybníků skočí do vody.

NS Svatojánské proudy
VÍCE INFO | 49.8219614N, 14.4476278E

svatojanske-proudy

Zdroj: www.ceskonalodi.cz

Naučná stezka Svatojánské proudy vás ohromí. Půjdete po trase, která se vine vysoko nad řekou Vltavou v úseku bývalých Svatojánských proudů, nyní zatopených Štěchovickou přehradou. Svatojánské proudy, z důvodu četných peřejí a balvanů, bývaly postrachem pro nákladní lodě a voraře. Podél řeky také v minulosti vznikaly trampské osady, přes které při svém výletu také půjdete. Cesta je na některých místech velmi úzká a strmý svah k řece může způsobit závratě - dbejte proto zvýšené bezpečnosti a svého psa v těchto úsecích mějte raději na vodítku.

TIP: Stezka v délce cca 10 km začíná ve Štěchovicích a vede až do Nových Třebenic, kde můžete nasednout na výletní parník nebo autobus a dojet zpět do Štěchovic. Parník vyplouvá každou sobotu, neděli a státní svátky od 1. června do 9. září v 14.30 hodin (od 28. dubna každou sobotu a státní svátky). Pes na palubu může na vodítku a s košíkem.

Skryjská jezírka
WEB | 49.9472944N, 13.7494964E

skryjska-jezirka

Zdroj: www.geocaching.com

V přírodní rezervaci Jezírka, která je součástí CHKO Křivoklátsko, se můžete pokochat dvěma kouzelnými jezírky na Zbirožském potoce. Kolem vede modrá turistická trasa Skryje - Zbiroh. Asi nejznámější pohled se vám naskytne za skalní průrvou, kde jezírko spolu se skalami tvoří zákoutí jako z pohádky.

Pokud by vám a vašemu čtyřnohému kamarádovi samotný výlet ke Skryjským jezírkům nestačil, tak CHKO Křivoklátsko vám poskytne dostatek dalších výletních cílů vhodných k celodenním procházkám. 

Babiččino údolí


WEB | 50.4257728N, 16.0523819E

babiccino-udoli

Zdroj: https://www.ratiborice-babiccinoudoli.cz/babicino-udoli/

Kdo by neznal Babiččino údolí! Vraťte se zpět v čase a projděte se romantickou krajinou nedaleko Náchoda. Můžete projít celým údolím podél řeky Úpy a objevit všechna místa, která znáte z díla Boženy Němcové. To je ideální především pro vašeho pejska, který tak bude moci pobíhat celý den venku, zatímco vy budete obdivovat skvosty, jako Ratibořický zámek nebo Staré Bělidlo.

ZÁMEK Častolovice
WEB | 50.1307250N, 16.1870161E

zamek-castolovice-1

Zdroj: http://www.zamek-castolovice.cz/

Na zámku v Častolovicích vás i vašeho psa přivítají s otevřenou náručí. Se psem na vodítku se můžete pohybovat po celém areálu a můžete zajít i na prohlídku. Součástí zámeckého parku je mini zoo, kde váš čtyřnohý kamarád (možná poprvé v životě) bude moci obhlédnout pštrosa nebo lamu. Takový výlet bude velkým zážitkem nejen pro vás, ale i vašeho chlupáče!

Zámek je pro vás otevřen každý den mimo pondělí od 9 do 18 hodin.

TIP: Součástí zámecké zahrady je sbírka růží paní majitelky, která čítá na 200 druhů. Pokud si chcete užít tuto nádheru rozkvetlou, tak přijeďte nejlépe v červnu.

Co nezapomenout s sebou na dovolenou se psem?

Při každé cestě se psem mějte u sebe všechny jeho doklady - zdravotní a očkovací průkaz s aktuálním očkováním, pokud jedete do zahraničí, musí mít pes i pas.

  • Pohodlný postroj, náhubek, vodítko, vodu, misku, sáčky na exkrementy.
  • Nezapomeňte také zabalit psovi jeho oblíbenou hračku nebo deku. Díky těmto věcem pes nové místo na cestě snáze a rychleji přijme.
  • Na každý delší výlet je vhodné mít u sebe mini lékárničku. Nezapomeňte také před odjezdem svého čtyřnohého kamaráda chránit před klíšťaty.

Jak přepravit psa autobusem nebo vlakem?

Pokud plánujete výlet vlakem nebo autobusem a máte menšího psa doporučujeme tašku na psa do ruky nebo přes rameno. Jste-li majiteli většího psího plemene nebo nevlastníhe přepravku ani tašku pro psa, pes musí mít po celou dobu cesty nasazený náhubek, být na vodítku a nesmí sedět na sedačce.

Jedete vlakem?

Pozor! Pes nesmí do vagonu, který je vyhrazen pro cestující s dětmi, ani do restauračních a lůžkových vozů. V případě lůžkového vozu je potřeba zakoupit celý oddíl pro sebe.

Kolik za psa zaplatíte ve vlaku?

Za psa zaplatíte přepravné podle počtu najetých kilometrů. Například, pokud pojedete do 100 kilometrů, pak za psa zaplatíte kolem 20 Kč. Malá zvířata v uzavřených klecích mají dopravu zdarma. Vodící a asistenční psi jsou také zdarma a nemusí mít nasazené náhubky.

Jedete autobusem?

Pro cestování autobusem platí téměř stejná pravidla, ovšem řidič autobusu vás může se psem odmítnout, pokud je pes špinavý, hlučný nebo znečišťuje vozidlo.

Kolik za psa zaplatíte v autobusu?

Jízdenka za psa vyjde cca na poloviční částku z ceny za dospělou osobu.

Teď už jen vybrat kam na výlet a jakým prostředkem se tam dostat. My pro vás máme tipy na výlet jak vlakem, tak autobusem. 

pes-v-autobusu

Kam na výlet vlakem? 

Kuks

Pokud jste milovníci hradů a zámků, zajeďte se podívat na Kuks, kde je vstup s čtyřnohým mazlíčkem do areálu povolen. Musíte ho mít však na vodítku a měl by mít náhubek. Bohužel do interiéru hospitálu se psem nedostanete, ale i tak si můžete udělat procházku kolem dokola. Pokochat se můžete alegorií osmera Blahoslavenství od slavného barokního umělce Matyáše Brauna. Na zahradě si můžete přivonět k různým druhům bylinek a rostlin.

A to není všechno, pokračovat můžete dál lesem k Braunovu Betlému. V přírodě jsou umístěny fotky a úkazy Matyáše Brauna. Tady se již pejsek může proběhnout po lese nebo se napít z potůčku. Délka trasy je cca 3 km.

Jak se tam dostanu: 

Kuksem vede železniční trať z Jaroměře do Staré Paky, vlak staví na zastávce Kuks, kde si vystoupíte a půjdete pěšky po žluté turistické značce. Za 10 minut jste přímo v hospitálu. 

Na Sázavu Posázavským Pacifikem 

Samotným zážitkem je i jizda vlakem tzv. Posázavským Pacifikem, do kterého můžete vzít i vašeho psa. Pes musí být pod vaším dozorem, tak aby neobtěžoval ostatní cestující a pokud ho budete mít v tašce pro psy či přepravce, pak je jeho přeprava zdarma. Pes musí mít stejně jako v ostatních dopravních prostředcích náhubek. To se nevztahuje na vodící a asistenční psy.
 

A kam se můžete vláčkem podívat?

Třeba přímo na Sázavu, kde vede naučná stezka Votočnice, která vede po stejnojmenné louce u řeky Sázavy, kousek od centra města. Dle legendy se zde otáčel sv. Prokop, když oral s čertem tzv. Čertovu brázdu. Místní ochránci přírody zde vytvořili cenný biotop se zajímavými a chráněnými živočichy a rostlinami.

Rádi byste na hrad? Pak si vystupte na zastávce Český Šternberk. Pokud máte malé plemeno v tašce a nebude rušit prohlídku, pak s vámi může jít i na komentovanou prohlídku hradu. Jinak mohou psi pouze na nádvoří. Ale i to je zajímavé, protože je tu krásný výhled na okolí a jsou zde ukázky sokolnictví. Můžete si tu dát něco malé k snědku nebo si koupit suvenýr. Poté se můžete vydat směr hladomorna, která je vzdálená asi 500 metrů od hradu. Po prohlídce hladomorny půjdete zpět na nádvoří, poté obočíte směrem dolů k příjezdové cestě. Přejdete hlavní silnici a na druhé straně uvidíte lesní cestu, kde můžete nechat vašeho pejska proběhnout.

Jak se tam dostanu?

Posázavský Pacifik má dvě tratě. Trať 210 / Praha - Vrané - Čerčany a trať 212 / Čerčany - Kácov - Světlá. Záleží na vás, kde si nastoupíte. Aktuální jízdní řád najdete zde.

Kam na výlet autobusem?

Sněžka 

Sněžka je nejvyšší hora České republiky a můžete na ni vylézt i se svým psem.

Trasy jsou různé:

  • Vyrazit můžete z Pece pod Sněžkou přes Obří důl, kolem Slezské boudy nebo přes Růžohorky a Růžovou horu.

TIP! Pokud se vám nechce šlapat pěšky na Sněžku z Pece pod Sněžkou můžete využít i lanovku. Je však potřeba sledovat počasí a povětrnostní podmínky, kdy za nevlídného počasí lanovka nejede a také v hlavní letní sezóně se tvoří u lanovky velké fronty. Pes je zpoplatněn částkou 100 Kč.

  • Můžete zvolit i trasu z Horní Malé Úpy přes chatu Jelenku. Trasa je dlouhá 7 km v jednom směru.
  • Na Sněžku můžete i ze Špindlerova Mlýna a to po staré Bucharově cestě směrem na Luční boudu až na vrchol Sněžky. Tato trasa je dlouhá 10 km v jednom směru

Jak se tam dostanu?

Z Prahy jezdí pravidelné linky dálkového autobusu jak do Pece pod Sněžkou, tak Špindlerova Mlýna. V sezóně je dobré si rezervovat sedadlo dopředu. Pokud jedete z jiného směru, doporučujeme se podívat na jízdní řád a vyhledat si co nejpohodlnější spoj do dané lokality.

Voděradské bučiny 

Milujete procházky lesem, stromy, rybníky, zpěv ptáků? Pak se projděte po naučné stezce Voděradské bučiny. Jedná se o národní přírodní rezervaci, kde se chodí po vyznačených cestách. Stezka začíná i končí v Jevanech a je dlouhá 8 km a provedou vás po ní informační vzdělávací panely, kde se seznámíte s geologií, savci, vodními ptáky, dřevinami na území Voděradských bučin. 

Přejdete přes hráz rybníka, pak se vydáte podél rybníků po červené, poté žlutou nahoru a po modré se vracíte zpět do Jevan. 

Jak se tam dostanu?

Pokud jste z okolí Prahy, pak do Jevan jezdí pravidelné linky autobusu a to ze zastávky Praha, Háje.

Jak jste na tom s výlety vy? Objevujete nová místa rádi i s vaším psím kamarádem? Podělte se s námi o vaše tipy na zajímavá místa na našem Facebooku nebo nás označte na Instagramu, ať vidíme, jak si léto užíváte!