Kamarád pro děti i hlídač - to je chodský pes!

Chodští  psi jsou aktivní jedinci s vysokou mírou poslušnosti a schopností podstoupit výcvik. Jsou vázáni na členy rodiny, tolerantní a trpěliví vůči dětem. S cizími lidmi však zachází s rezervou, jsou odolní a ostražití.

Odkud pochází?

Český chodský pes je plemeno, které bylo v minulosti spjato s ochranou a hlídáním důležitých cest mezi Čechami a Německem.  Rodokmen chodského psa sahá až do 14. století, kdy král Jan Lucemburský udělil Chodovu privilegia související s jejich tradičním zaměstnáním, tj. hlídání hranic mezi Čechami a Bavorskem. Kromě strážní funkce pomáhal hlídat a stádovat ovce. 

 

Prvními chovateli chodských psů byli členové rodu Sutéků, kteří jsou v pramenech zmiňováni již v 16. století. Bohužel z neznámých důvodů později chov přestal existovat a toto plemeno bylo po mnoho století zapomenuto. Zájem o chodského psa začal opět v 19. století, kdy se české vědomí začalo znovu probouzet.

 

Začátek 20. století je prvním vážným pokusem o oživení plemene chodského psa, bohužel jeho zastánci opětovného chovu vlastně nevěděli, jak předek vlastně vůbec vypadal. Na základě starých rytin a popisů bylo spářeno několik podobného typů, což velmi zúžilo genetický základ plemene. Navzdory obtížím a nedostatku údajů o předcích chodského psa bylo plemeno znovu obnoveno. Obnovení plemene nebylo nic jednoduchého. Podařilo se tak v roce 1985, kdy se narodil první vrh štěňat. Chodští psi se poprvé převedli široké veřejnosti na brněnské výstavě v roce 1987. 

chodsky-pes

Hodí se k vám toto plemeno? 

Psi tohoto plemene se budou hodit i pro lidi, kteří nemají předchozí zkušenosti s výcvikem psů. Je třeba myslet na to, že se jedná o psy, kteří svou rodinu milují a jsou neradi sami. Pokud ho necháte doma dlouhé hodiny, nebude rád, a možná vám připraví i nemilé překvapení. Chodský pes se proto nedoporučuje pro zaneprázdněné lidi. Vyžaduje velkou dávku pozornosti a dlouhých procházek.

 

Chodský pes je příkladem vynikajícího hlídacího psa, který drží ochranu nad svými blízkými. Zároveň je ideální jako tzv. pracovní pes, který vyžaduje dlouhý a intenzivní výcvik. Středně velká stavba těla a nadání k tréninku předurčují toto plemeno k roli záchranářského psa, což je užitečné zejména v horských podmínkách nebo v lavinách. 

Skvělý pes do rodiny i k práci

Chodský pes je středně velký hafan s charakteristickou, mírně protáhlou postavou. Má dlouhou srst s dlouhou podsadou, která dává psovi objem a odolává povětrnostním podmínkám. Stavba těla je vyvážená a harmonická. Exempláře tohoto plemene se vyznačují mírně zkosenou pánví, špičatýma ušima a podlouhlými zády.

Jejich způsob pohybu je lehký, volný a plný radosti. Jejich charakter je často popisován jako spontánní a neagresivní. Typickým chováním českého ovčáka je pozitivní přístup k rodině a zejména dobré vztahy s dětmi podobně jako u zlatého retrívra. Ve vztahu k cizím lidem udržuje odstup a klid, i když v případě nebezpečí pro lidi nebo majetek se může chovat až agresivně.

Pokud uvažujete o dokonalém hlídacím psovi, pak je chodský pes ten pravý pro vás! Jedná se o to sociální psi, kteří s vámi rádi budou absolvovat i výcvik. Od přírody jsou poslušní a učenlivý. Navzdory své mírné povaze je toto psí plemeno strážným psem - jeho dokonalý čich, vrozená odvaha a bdělost jsou neocenitelnou výhodou.Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení