Na co si dát v létě pozor při péči o psy

Horké letní počasí je někdy pro naše pejsky velmi náročné. Na co si dát v létě pozor při péči o naše čtyřnohé přátele a jak jim vytvořit ty nejlepší podmínky, se dozvíte v tomto článku.

V některých letních dnech stoupají rysky na teploměrech nadmíru vysoko, a i když to nám - majitelům psů může za příznivých podmínek vyhovovat, naši věrní čtyřnozí přátelé to mohou cítit právě naopak. Je třeba si uvědomit velmi důležitou věc - jsme to my, lidé, kdo pejskům vytváří ony podmínky.

Pitný režim psa

Jeden z nejdůležitějších faktorů, který má na pejska v horkých dnech opravdu velký vliv, je pitný režim. Náš psí přítel potřebuje stejně jako my vždy čerstvou, čistou a chladnou vodu, která ho osvěží. Pokud je pejsek uvnitř v domě či bytě, není problém misku s vodou umístit někam, kde na ni sluneční paprsky nemohou. Venku je vhodné misku pro pejska umístit mimo dosah slunečních paprsků někam do stínu tak, aby se náš čtyřnohý miláček vždy mohl v klidu osvěžit.

Umožněním dodržování pitného režimu psa u něj můžeme předejít nebezpečnému přehřátí. Pejska však samozřejmě nemůžeme do pití nutit. Sám nejlépe ví, kdy se potřebuje napít. je však důležité mu to umožnit - a to jak na procházce, tak doma. Zamezíme tak případné dehydrataci a zajistíme mu potřebné osvěžení. Není také vhodné, abychom ho nechávali pít z kaluží či jiných stojatých vod, protože tak zvýšíme možnost nechtěné bakteriální infekce.

pes-pitny-rezim

Koupání psů

Koupání se psem je ideálně způsob, jak v létě osvěžit sebe i svého čtyřnohého miláčka – můžete se koupat v potoce, rybníce nebo bazénu. Není vhodné našeho čtyřnohého miláčka do koupání nutit. Ať se rozhodne sám, zda se rozeběhne “vycachtat do potoka” nebo si zaplave pro klacek do půlky rybníka, aby ho mohl rychle vrátit svému páníčkovi. Tím, že bychom jej do vody nutili, by mohl přijít k panické hrůze z koupání a zbavoval by se jí pak jen velmi těžko.

Nemáme-li možnost jít pejska vykoupat, je na místě jej alespoň polévat na zátylku a hřbetě chladnou vodou, abychom jej osvěžili. Špatnou alternativou není ani káď nebo kýbl napuštěný vodou, mnozí pejsci si takto rádi chladí packy či dokonce pod vodu noří celou hlavu. Existují také speciální bazény pro psy.

Cestování se psy

Další riziko v horkých dnech představuje cestování se psem. Pokud s nimi cestujeme dopravními prostředky, je nezbytné myslet na to, aby nedošlo k přehřátí pejska a zároveň, aby vnitřní teplota ve vozidle nebyla o více než 7°C nižší než venku. Na cestách, obzvláště na těch dlouhých, je třeba vždy pravidelně dávat našim zvířátkům k dispozici chladnou vodu.

Ideální na cesty je miska pro psy RoadFresher - voda se z misky v autě nerozlije a navíc ji můžete upevnit pomocí suchých zipů. Také by neměli být vystaveni silnému průvanu, aby je nepostihl zánět uší či očí.

Pokud vozidlo opouštíme - jdeme na nákup nebo si něco potřebujeme rychle vyřídit, NIKDY v něm nenecháváme pejska zavřeného, vnitřní teplota má za horkého počasí tendenci stoupat až na dvojnásobek té venkovní, což by bylo pro našeho čtyřnohého člena rodiny vysoce nebezpečnéExistují také speciální chladicí podložky, které se při kontaktu se zvířetem zaktivují a pomáhají mu tak snášet nadmíru teplé počasí. 

Pejsci disponují minimem potních žláz, proto se chladí pomocí zrychleného dechu, slin a pacek. Jejich kožich jim mnohdy k udržování tepla ještě napomáhá, proto je nutné myslet na to, že pejsci vedra snáší ještě mnohem hůře než lidé. Vciťme se tedy do našich věrných přátel a vytvořme jim ideální podmínky pro horké dny.