Vážení zákazníci, dodání do Vánoc u položek SKLADEM garantujeme do 19.12. U položek na externích skladech, dostupností 7 a více pracovních dní garantujeme dodání do Vánoc pro objednávky do 11.12. Budeme se snažit udělat maximum pro doručení objednávek i po tomto datu. Děkujeme za pochopení. Hezké Vánoce s Vašimi chlupáči :-)

I psy trápí rýma či kašel

Zvířata neumí mluvit, aby nám sdělila, co je trápí! Je na nás majitelích, abychom vypozorovali a zjistili příznaky nemoci. Mezi nejčastější psí onemocnění patří rýma, kašel a na jaře i alergie. 

V tomto článku se na tyto tři druhy problémů zaměříme.

Rýma je nepříjemná i pro psy

Pes, který má rýmu, má také zvýšenou teplotu. Přirozená teplota psa je mezi 37,6°C - 38,9°C. Pes s nachlazením je také letargický, může mít těžké dýchání a zaujímat nepřirozené polohy. Výtok z nosu je doprovázen červenýma a hnisajícíma očima. Nos čtyřnohého kamaráda je suchý, pes nechce vyvíjet téměř žádnou fyzickou aktivitu a ztrácí chuť k jídlu.

Nachlazení psa může být způsobeno náhlými změnami teplot - například procházkou z teplého domova, když venku je ještě ranní mrazík. Pejskům nemusí dělat dobře třeba i zmoknutí a následný pobyt v chladnu nebo průvanu. Na procházce se může váš psí kamarád nakazit i od jiného psa.

Rýma je častým onemocnění u psů a není třeba se s tímto onemocněním stresovat, většinou rýma odezní sama. Pokud by se objevila v sekretu krev, pak samozřejmě vyhledejte pomoc veterináře. Pes musí především jíst a pít, někteří psi kvůli rýmě mohou mít problémy s nechutenstvím, a proto je třeba toto hlídat.

Pokud by se vám zdálo, že rýma trvá již příliš dlouho nebo by se stav psa zhoršoval, vždy se raději poraďte s veterinářem.

psi-kasel

Kašel může značit vážné obtíže

Příčin kašlání u psů může být mnoho. Můžeme je rozdělit na infekční, nejčastěji způsobené viry, bakteriemi nebo houbami. Neinfekční faktory mohou být cizí tělesa, anatomické překážky nebo poruchy funkcí jiných orgánů, např. srdce. Pokud váš pes kašle, je nutné navštívit veterináře.

Nejběžnějším infekčním onemocněním u psů je psincový kašel. Jedná se o velmi nakažlivé respirační onemocnění u psů. Trpí jím psi všech věkových skupin. Hlavním příznakem infekční bronchitidy je suchý, dunivý, přetrvávající a únavný kašel. V průběhu infekční bronchitidy může únavný kašel trvat až několik týdnů nebo dokonce měsíců. U štěňat a také u starších a oslabených psů mohou nastat závažné komplikace, jako je zápal plic. Proto v případě příznaků silného kašle je nutné okamžitě vyhledat veterináře, který předepíše vhodnou léčbu.

Kvůli snadnému přenosu vzdušnými kapičkami je jedinou metodu ochrany před tímto běžným onemocněním použití preventivních očkování. Vakcína neposkytuje úplnou ochranu proti infekci, protože psincový kašel může být způsoben různými patogeny, ale průběh nemoci bude mnohem slabší.

Po dobu léčby, dbejte na to, aby váš nemocný čtyřnohý kamarád měl dostatečný odpočinek a vyhnul se stresu.

Rýma a kašel však mohou signalizovat i alergii - a to zejména na jaře. Rýma, svědění a slzící oči způsobené zaprášenými nebo kvetoucími travami a stromy dělají z jara tak trochu noční můru pro alergiky! Takovými problémy však nemusí trpět pouze lidé. S touto roční dobou se také potýkají někteří domácí mazlíčkové.

Alergičtí psi potřebují čisto

Alergie u psů je přecitlivělost imunitního systému na určitý faktor. Mezi sezónní alergeny patří například jed hmyzu, pyl z trav a stromů a některé rostliny nebo houby. Alergie se může objevit u každého psa, ale nejčastěji trpí tato plemena -  německý ovčák, německý boxer, labradorský retrívr nebo bulteriér. 

Mezi nejčastější příznaky alergie patří intenzivní poškrábání způsobené svěděním kůže, tření očí tlapkami nebo tření tlamy, kousání či olizování tlapek. Pes také může často kýchat, mít průjem a zvracet. Ve vážných případech může u alergie dojít k vypadávání srsti.

NÁŠ TIP: Nejen u alergických psů oceníte možnost vyprat potah pelíšku.

pes-alergie

Jak se starat o psa s alergií?

Alergie je stav, který nelze úplně vyléčit. Není bezpečné dávat psovi silné léky k potlačení příznaků alergie. O vhodné léčbě se však poraďte nejdříve s vaším veterinářem.

Tipy od nás, jak zmírnit alergii u psa:

  • Vyhněte se kvetoucí trávě. Pokud váš mazlíček trpí alergií na pyl, zkuste ho vzít na procházky spíše do města a během jarního kvetení mu nedovolte chodit na neposekané trávníky. Zjistěte, kde jsou stromy, na které je váš mazlíček alergický a naplánujte si trasu co nejdále od nich.
  • Po každé procházce otřete psa vlhkým ručníkem. Díky tomu odstraníte ze srsti alergeny. Pamatujte i na tlapky!
  • Chraňte svého psa před hmyzem. Na trhu je stále více a více antiparazitních obojků, kapiček nebo sprejů, které nejen zabraňují blechám a klíšťatům, ale také odpuzují hmyz. Aplikujte na srst svého mazlíčka pouze takové produkty, které jsou vhodné pro psy.
  • Vyzkoušejte vhodné doplňky stravy. Lososový olej, kvasnice a vaječný žloutek jsou přírodní doplňky, které regulují imunitní systém vašeho psa. Snižují zánět, posilují srst a zabraňují podráždění pokožky.
  • Udržujte váš domov v čistotě. Pokud je koncentrace alergenů venku vysoká, některé z nich také projdou do vašeho domova. Proto se na vrcholu prašnosti snažte neotevírat okna a často vysávat. Můžete si také zakoupit čistič vzduchu, který bude sbírat všechny poletující alergeny.

Rýma a kašel nejsou obtíže, které potkávají pouze nás. I naši psí kamarádi mohou těmito zdravotními problémy trpět. Doufáme, že jarní počasí, včetně nástrah pro alergiky, přežijete ve zdraví spolu se svým čtyřnohým kamarádem a budete si užívat spousty zábavy!