Nachlazení u psů

Podzimní a zimní období je zkouškou našeho imunitního systému. Obzvlášť zranitelný jsme vůči virovým útokům. Škrábání v krku, vysoká horečka, bolesti hlavy, rýma a už víte, že příští týden budete trávit s kapesníkem v ruce a polykat aspirin. Ovlivňuje nachlazení také vaše čtyřnohé parťáky? Jak rozpoznat nachlazení u psa?

Na co si dát pozor, když je chladno, déšť nebo sníh

  • Při snížení teploty zvažte, zda svému psovi nepořídíte oblečen nebo pláštěnku. Některá plemena nemají podsadu a jsou zimomřiví.
  • Dejte pozor, aby váš pes nelízal sníh, může být patogenní a obsahovat škodlivé látky, jako posypovou sůl a kamínky. Studený sníh navíc dráždí žaludek a hrdlo psa. To může mít za následek nevolnost, průjem, zvracení, atd.
  • Pokud hodně mrzne, zvolte kratší trasu na procházku, nenechte psa odpočívat ve sněhu a vraťte se brzy do tepla.

TIP: Na zimní túru si s sebou nezapomeňte vzít vodu, aby pes neměl žízeň a neměl potřebu lízat sníh.

nachlazeni-psu

Jak předejít nachlazení u psa

Nejlepší způsob, jak se vypořádat s nachlazením, je zabránit rozvoji infekce. Stojí za to znát několik pravidel, která vašemu mazlíčku ušetří nachlazení.

  • Nevystavujte zbytečně své domácí mazlíčky dlouhodobému chladu a náhlým změnám teploty. Menší psi s krátkými nebo žádnými chlupy by měli být vybaveni psím oblečkem. 
  • Vyvarujte se, ať váš pes není v průvanu. Umístěte psí pelech pryč od oken.
  • Po návratu z procházky důkladně osušte srst a zajistěte psovi teplé jídlo.

Co dělat, když pes venku promokne?

Pes, ať chce nebo nechce, musí jít ven za každého počasí, aby vykonal své fyziologické potřeby. 

  • Po chůzi v dešti musí být pes vždy otřený do sucha, nečekejte, až uschne sám. 
  • Zkontrolujte tlapky a stříhejte chlupy mezi konečky prstů a polštářky.

Odpověď na otázku, zda může být pes nachlazen, je ano. Pes může zachytit smíšenou virovou infekci horních cest dýchacích, např. s rýmou, ale tato lehká nachlazení jsou vzácná a tělo zvířete zpravidla rychle bojuje s infekcí. Pojďte se začíst, jak vypadá a jak vyléčit nachlazení u psa.

Jak vypadá nachlazení u psa?

U psů, stejně jako u lidí, je běžné nachlazení mylně považováno za chřipku kvůli podobným příznakům. Chřipka je akutní respirační onemocnění způsobené virem psí chřipky. Chřipka u psů je většinou mírná, příznaky připomínají většinou onemocnění dýchacího systému. Asi 20 % psů má subklinický průběh chřipky, který je prakticky bez příznaků.

Příznaky mírného nachlazení se mohou projevit jako výtok z nosu, výtok z očí nebo kašel. V tomto případě by měla být zachována chuť k jídlu a ochota věnovat se pohybovým aktivitám.

Jak vyléčit nachlazení?

Pes s nachlazením potřebuje hodně klidu, odpočinku a pelíšek. Dejte svému psímu mazlíčku misky s horkou vodou a krmivo s vysokým obsahem bílkovin k pelíšku, ať má k miskám blízký přístup. Proteinové aminokyseliny jsou stavebními kameny, které vytvářejí protilátky, které jsou tak důležité v boji proti virům v těle.

Můžete využít i doplňky stravy pro psy, zejména ve vysoce rizikových skupinách (štěňata, senioři, březí feny). Nezapomeňte však, že zdravé jídlo je základem pohody a rychlejší regenerace vašeho mazlíčka. Suché krmivo, bohaté na výživové vitamíny a minerály, nezbytné ke zvýšení imunity, bude perfektní.

Léky proti bolesti nebo antipyretika by měla být podána pouze pod dohledem veterináře. Nedávejte svému psovi žádné léky ani doplňky určené pro člověka. Může to mít za následek otravu a v nejhorším případě i smrt čtyřnohého mazlíčka.

 

V podzimních a zimních měsících buďte ostražitým pozorovatelem svého mazlíčka, abyste si předem všimli jakýchkoli rušivých příznaků. Psi stejně jako lidé, trpí nejčastěji v těchto měsících chorobami dýchacích cest a proto přejeme vám i vašemu čtyřnohému kamarádovi hlavně zdravíčko.