Buďte pozitivní i při výcviku vašeho psa

Pokud máte pejska již nějakou dobu, tak víte, že existuje mnoho rozličných výcvikových metod, na které panují mezi pejskaři různé názory. Pojďme se v dnešním článku podívat na metodu pozitivního výcviku psa.

Co je to pozitivní výcvik psa?

V dnešní době začíná již přibývat páníčků, kteří se přiklánějí k pozitivnímu směru ve výchově svého psa. Možná se vám někdy bude zdát, že s tresty byste postoupili ve výcviku rychleji, ale ztratili byste to nejdůležitější - vztah s vaším psím kamarádem. Pozitivní výcvik podporuje hravost psa a posiluje váš společný vztah.

Hybnou silou výcviku pomocí pozitivní motivace je okamžité odměnění chování psa, které jej chceme zrovna naučit. Zcela jednoduše - jakmile pes naznačí nebo dokonce provede to, co po něm chceme, přichází odměna. V rámci této metody nepoužíváme žádné tresty a dáváme pozor na to, abychom byli pozitivně naladění a psa nijak neblokovali.

Takzvaná “pozitivka” přináší spustu plusů, mezi něž patří:

  • prohlubující se vztah s vaším psem,
  • sebevědomí a samostatnost vašeho chlupáče,
  • přirozený rozvoj psa,
  • využití v rámci různých aktivit - od základních povelů až po specializovaný výcvik.

vycvik-psa

Vše začalo u kosatek

Metoda pozitivní motivace vznikla v oceanáriích, kde bylo potřeba pracovat s velkými savci, na které tlak a nucení jen těžko může působit. Cvičitelé přišli na to, jak s těmito zvířaty pracovat tak, aby to pro ně bylo zábavné.

Postupně se tato metoda začala uplatňovat i u dalších zvířat, u kterých dlouhodobě převládala spíše metoda trestu a odměny. Tzv. metodu “cukru a biče” stále uplatňuje poměrně dost cvičitelů, ale pokud dáte sobě i svému psovi dostatek času a trpělivosti, zjistíte, že pozitivní cestou dojdete dál a zcela určitě bude váš vztah přátelštější.

Jak psa motivovat?

Zjistěte, co je pro psa tou největší motivací. Pro většinu pejsků to bude nejspíše pamlsek - pořiďte si speciální pamlsky pro výcvik, které bude váš pes opravdu milovat a budou pro něj něčím výjimečným.

Ne všichni pejsci jsou takoví milovníci pamlsků. Zamyslete se nad tím, co je největší motivací právě pro vašeho psího parťáka - může to být pohlazení nebo třeba hračka, kterou si necháte na tyto speciální příležitosti a kterou váš pejsek 100% ocení.

Pozitivní “sedni”

Jak už jsme napsali výše - cestou pozitivního výcviku můžete psa naučit takřka cokoliv - od jednoduchých povelů až po spokojené cestování ve vašem autě.

TIP: Někteří pejsci nemají cestování v autě rádi, protože třeba v mládí prožili na cestách nějakou nepříjemnou situaci. V takovém případě postupujte velice pomalu. Odměňte psa za pouhé klidné sezení v kufru auta. Postupně se propracujete ke společným výletům.

V případě toho, že chceme nacvičit “sedni” s naším psím parťákem, čekáme, až sám toto chování nabídne. Jakmile si sedne, přichází pochvala. Po nějaké době zavedeme povel “sedni”, pokud pes zareaguje, tak jej odměníme. Sednutí bez povelu v této fázi již ignorujeme a pejsek si po nějakém čase své chování propojí se signálem.

Přejeme vám mnoho “pozitivních” chvil s vašimi psími kamarády!

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení