Co dělat, když má pes potíže se vstáváním?

Starší pes vyžaduje od člověka velkou pozornost a určitou dávku empatie. Ne každý ví, jak se o takového psího seniora postarat a mnoho lidí také nechápe, že v určitém věku má pes specifické potřeby. 

Ve srovnání s lidským je život psa velmi krátký. Žijeme s naším psem a když zestárne, může to pro nás být složité. Přesto je potřeba se o psího parťáka postarat a dopřát mu bezstarostné stáří.

stari-psa

Dopřejte psovi poklidné stáří

Starší psi jsou vystaveni vyššímu riziku různých nemocí. Nejčastější jsou degenerace kloubů a páteře. Pes trpící osteoartrózou může kulhat nebo ztuhle chodit. Časté jsou také třesy svalů a končetin a změny v chování, například vyhýbání se chůzi. Stárnoucí psi, zejména ti s dlouhou páteří, jako jsou jezevčíci nebo němečtí ovčáci, mohou také trpět diskopatií. Jedná se o onemocnění meziobratlové ploténky. Existují také srdeční obtíže, které snižují pohyblivost psa. 


Špatný zrak může být způsoben šedým zákalem, ale může být také důsledkem cukrovky, selhání ledvin nebo jater. Psí senioři mohou mít také často problémy s onemocněním dásní a zubů, což způsobuje nepohodlí a ztěžuje stravování. 

Prevence je lepší než léčba - a platí to i pro naše psy. Problémům ve stáří se můžeme vyhnout nebo je alespoň zmírnit.

Jak psovi pomoci?

Starší psi a psi, kteří trpí obtížemi s pohybovým aparátem, mají problémy se vstáváním. Těžko se jim chodí a mají problémy například se skákáním ze svého oblíbeného gauče.

Máme pro vás tipy, jak psovi pomoci nebo alespoň ulehčit od bolesti.  

Ortopedické pelíšky chrání klouby, svalový systém a pomáhají při péči o zdraví vašeho psího kamaráda. Matrace bývají s paměťovou pěnou, která snižuje tlak a namáhání kloubů zvířete. Díky tomu je kosterní systém zatížen napětím a přetížením, což významně snižuje riziko zánětu. Psi také snáze vstávají.


Problémy s klouby se zhoršují zejména, když je zima a vlhko. Dbejte na správné umístění pelíšku na místo, kde není průvan.

Skvělá pomůcka pro starší psy a psy, kteří mají nemocné klouby, zvýšené zdravotní lehátko jim pomáhá lépe vstát. Další bonus těchto lehátek je, že kolem celého pelíšku může proudit vzduch, je to ideální pelíšek k v parném létě na vaši zahradu nebo do bytu.

Pomůcka, která usnadňuje pohyb psům při zdolávání výškových rozdílů, např. na pohovku.  Šetří záda a klouby nemocných a starších psů. Je vhodná i pro štěňata, aby nemusela zdolávat nepřiměřené výškové rozdíly.

schody-pro-psy


Poklidné stáří - zdravá strava a přiměřená aktivita

  • Strava

Strava je nejdůležitější součástí života psa. Tím, čím psa krmíte po celý jeho život, má přímý dopad na kvalitu jeho života ve stáří. Mladé tělo psa je schopné vypořádat se s mnoha škodlivými faktory, ale starší pes tyto schopnosti ztrácí.

Zdravá strava a kvalitní doplňky je první věc, na kterou bychom se měli zaměřit, pokud chceme mít zdravého psa až do jeho stáří. Čím dříve začnete podávat kvalitní krmivo, tím lépe. Pamatujte, že na změnu není nikdy pozdě.

  • Aktivita pro psa

Důležitý je také pohyb psa. Hlavně přirozený pohyb v podobě procházek. Pes, který je fit, má ve stáří rozhodně větší šanci na zdraví než obézní pes. I starší psi by měli dostat svou dávku cvičení a pohybu, pokud to jejich zdraví dovolí.

  • Pravidelná péče veterináře

Starší pes by měl být pod dohledem veterináře. Péče veterinárního lékaře může psovi umožnit pohodlné trávení posledních let. Ne v utrpení, ale v přiměřené kondici. Veterinář může objevit degeneraci kloubů dříve než vy a díky tomu můžete vašemu čtyřnohému kamarádovi včas pomoci a ulevit mu od bolesti.

Být psím starcem může být obtížné. Pes ztrácí mladistvou energii, je vystaven mnoha chorobám a onemocněním. Jak dobře víte… je jednodušší předcházet než léčit! Proto se starejte o správnou stravu svého psa bohatou na cenné živiny.

 Vyberte správné výživové doplňky bohaté na omega-3 kyseliny, které jsou zodpovědné za snížení zánětu v kloubech. Nezapomeňte na procházky, správnou dávku cvičení a na konci aktivity zajistěte zdravý a pohodlný odpočinek výběrem vhodného ortopedického pelíšku.