Vážení zákazníci, vzhledem ke státním svátkům máme dne 4.-7.7. zavřeno a neexpedujeme. Doba dodání se proto o tyto dny může prodloužit. Děkujeme za pochopení.

Artróza u psů a další problémy s klouby

Nemoci kloubů postihují nejen lidi, ale i zvířata a mají různý původ. Často to souvisí s plemenem psa - čím větší je velikost, tím náchylnější je k obtížím s klouby. Další častou příčinou je obezita, kdy vinu nejčastěji nese bohužel páníček, který svému pejskovi dopřává více, než je optimální. 

Jaké problémy hrozí velkým psům?

Psi velkých plemen jsou náchylnější k artróze. Mezi predisponovaná plemena patří např. rotvajler, labrador, zlatý retrívr a dobrman, protože jejich vysoká tělesná hmotnost způsobuje větší namáhání končetin. 

Mezi další faktory onemocnění patří:

  • Věk - degenerace chrupavky u starších psů, problémy s bolestmi kloubů u mladých rostoucích psů velkých plemen.
  • Nadváha a obezita namáhá klouby, které jsou náchylnější k nástupu a zhoršení onemocnění.
  • Genetické pozadí - dysplazie kyčelního kloubu nebo lokte. Faktory prostředí (nesprávná výživa, vysoký obsah minerálních a vitamínových látek, atd.) také ovlivňují rychlost vývoje dysplazie a míru jejího postupu. Neléčená dysplazie může způsobit silnou bolest, omezení pohyblivosti kloubů, časný vývoj degenerativních změn.
  • Kloubní infekce způsobují poškození kloubní tkáně a chrupavky.

artroza-pes

Typy kloubních problémů

Onemocnění kloubů jsou chronická, spojená s dysfunkcí chrupavky a jejím poškozením. Kloubní chrupavka hraje při ochraně kostí velmi důležitou roli. Díky hladkému povrchu a vysoké pružnosti absorbuje a neutralizuje tlakové síly působící na kloubní povrchy kostí. Když se kloubní chrupavka opotřebovává rychleji, než se regeneruje (regenerace trvá asi 12 měsíců), může dojít k otokům, zánětům a degeneraci kloubů.

Největším problémem je, že majitelé psů někdy ignorují první příznaky bolestí jejich chlupáčů. Ignorování této nemoci může mezitím vést k bolesti končetin a ke snížení motorické aktivity psa. Výsledné změny bývají mnohdy nevratné. Jak nemoc postupuje, může dále zničit chrupavku na povrchu kosti a produkovat nadměrné množství kostní tkáně kolem kloubu. Poškozené prvky kloubní chrupavky vylučují zánětlivé enzymy, které poškozují zdravou kloubní chrupavku. Proto je schopnost rozpoznat příznaky a zahájit léčbu včas velmi důležitá.

Mezi nejběžnější onemocnění, které postihuje klouby, je artróza.

Artrózu charakterizuje kulhání, nechuť k pohybu, potíže se stoupáním po schodech a vstávání z pelechu, ztuhlá chůze, atd. Nemocní psi chodí pomaleji, nechtějí došlápnout na bolavou končetinu nebo občas kňučí, aby signalizovali příznaky. Psi s artrózou mívají lepší i horší dny - například hrozí zhoršující se kulhání v chladných a vlhkých dnech. Dalším příznakem je změna držení těla. Zvíře se snaží přesunout svoji váhu tak, aby nevyvíjelo tlak na bolavý kloub. V důsledku toho může dojít k atrofii svalů. Pozorována je také ztráta chuti k jídlu a změny chování v důsledku stresu z bolesti.

Je vůbec možné kloubním problemum včas zamezit?

Včasná prevence

Je téměř nemožné zastavit genetiku, tzv. primární artritidu, ale můžete výrazně snížit příznaky artrózy u vašeho psa. Čím dříve budou přijata nápravná opatření, tím lépe. Tento princip funguje zejména v případě sekundární artrózy, která je způsobena jinými onemocněními kloubů, nesprávným krmením, nedostatkem pohybu nebo fyzickým přetížením.

Co dělat, když má pes takové problémy?

Nemoci psích kloubů - rady a léčba

 

  • Udržování správné hmotnosti psa

 Udržení správné hmotnosti je při léčbě kloubů zásadní. Pokud je pes obézní, ani nejlepší léčba nesplní svou roli na 100 %. Snížení hmotnosti a udržování správné hmotnosti vašeho psa lze považovat za nejdůležitější při léčbě onemocnění kloubů. Často to bývá i nejtěžší část léčby, která vyžaduje změnu životního stylu majitele a nalezení času na intenzivní procházky se psem v denním rozvrhu. Nezapomeňte, že majitel je zodpovědný za pravidelný pohyb a kvalitní krmivo pro svého psa.

  • Cvičení pro psa

 Správné cvičení je druhým nejdůležitějším krokem v léčbě. Vyberte vhodnou aktivitu a uvidíte, že váš pejsek bude nadšený! Chůze na vodítku nebo plavání jsou skvělými příklady ne příliš náročného, ale efektivního úsilí. Cvičení si můžete také dohodnout s ortopedem nebo fyzioterapeutem a mělo by být vždy na míru konkrétnímu zvířeti, protože nesprávně zvolená cvičení mohou způsobit zhoršení.

Pozor! Hra na chytání míčků nebo frisbee je pro psa zábava, ale velmi zatěžuje klouby.

  • Pelíšek pro psy a podmínky spánku

 Většina lidí s onemocněním kloubů zjistí, že příznaky se zhoršují v zimním období a ve vlhku. Stejně tak to mají psy! Pes s tímto onemocněním nemůže být průvanu nebo velkému chladu.

Důležitou roli zde hraje i pohodlný pelíšek, kdy je vhodnou variantou ortopedický pelíšek. Další možností je zdravotní lehátko, z kterého se psovi snáze vstává. Pelíšek by měl být vždy na teplém místě mimo průvan. Během procházky dejte psovi vhodný psí obleček, bude udržovat klouby v teple.

zdravotni-lehatko-pro-psy

 

  • Výživové doplňky a vitamíny na klouby pro psa

Glukosamin a chondroitin jsou nejčastěji používané doplňky při léčbě kloubního onemocnění. Glukosamin je cukr, který hraje důležitou roli při budování chrupavky. Obvykle trvá 6 týdnů, než se chrupavka začne regenerovat. Nemocní psi by měli tyto doplňky užívat po zbytek svého života. Výrobky, např. Alavis MSM+Glukosamin sulfát pro psy obsahující glukosamin a chondroitin jsou dobře snášeny.

 

Omega-3 mastné kyseliny mají protizánětlivý účinek. Jsou důležitou živinou. Doporučují se pro použití u psů s onemocněním kloubů i u starších psů jako prevence.

 

Léčba by měla být vždy konzultována s vaším veterinářem. Pokud zvolíte správný postup a zaměříte se na životní styl vašeho psa, můžete pejskovi velmi přispět k dlouhému a šťastnému životu.



Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení