Kam na výlet se psem? Do Jeseníků!

Jeseníky jako pohoří můžeme rozdělit na dvě oblasti - Nízký Jeseník, který se nachází na severu Moravy a v jižní části Slezska a Hrubý Jeseník. Hrubý Jeseník je druhé nejvyšší pohoří v České republice, jehož nejvyšší horou je Praděd. Na území Hrubého Jeseníku byla kvůli přírodnímu bohatství vyhlášena chráněná krajinná oblast Jeseníky o rozloze 740 km². 

Jak vznikl název? 

Hrubý a Nízký Jeseník (i Jeseníky) jsou horská jména, které vznikla z německého místního jména Gesenke, což znamená svah, úbočí. Původně toto jméno patřilo zaniklému městečku a horskému průsmyku ve Vrbně pod Pradědem. První počeštěné podoby, jako slovo Jeseník, vznikaly v 17. století. Názvoslovná fantazie v 19. století spojila slova Gesenk přes český Jeseník s řeckým jménem Askiburgion oros, neboli jesenné hory.

Jeseníky jsou tajemné hory, tak vezměte svého čtyřnohého parťáka a pojďme je společně prozkoumat.

Kam na výlet (se psem)? 

 

  • Praděd

 

Neměli byste vynechat se svým psem nejvyšší vrchol Praděd, 1491 m n. m., který lze snadno odlišit od ostatních hor díky vysoké vysílací věži, ve které je hotel, restaurace a vyhlídka. Na vrcholu věže je nejvyšší bod v České republice, který díky anténě dosahuje výše než Sněžka. 

Nejmalebnější cesta na Praděd vede údolím Bílé Opavy z Karlové Studánky.

Kromě Pradědu se v Jeseníkách nachází i několik dalších vrcholů nad 1300 m n. m., např. Břidliční hora, Jelení hřbet nebo Malý Děd.

praded-jeseniky

 

  • Jesenický kras, největší mramorová jeskyně v České republice

 

Malý pás vápencových útvarů na severních svazích Jeseníků a Rychlebských hor byl několikrát propláchnut vodou z tajícího ledového příkrovu, což umožnilo vznik úžasných podzemních útvarů vyhloubených nejen ve vápenci, ale i v mramoru.

Největší českou mramorovou jeskyní je jeskyně Na Pomezí, která se nachází u silnice pod sedlem Na Pomezí, směrem na Vápenné.

Vstupné: 

Plné 150 Kč, Snížené 120 Kč, Dětské 90 Kč

Doba prohlídky je cca 45 min.

POZOR! Psům do jeskyně není vstup povolen.

 

  • Sedlo Červené hory a trasa na Praděd

 

Absolutní hit Jeseníků. A to jak v létě, tak v zimě. Výhledy vám nezaručíme, protože mohou být pod přikrývkou mraků, i když dole svítí slunce. 

U Červenohorského sedla se nachází lyžařské středisko a vybíhají zde běžecké tratě Jesenické magistrály - na západ k Šeráku a na východ do Švýcárny a Pradědu. Můžete jít s vaším psem tedy touto cestou a kochat se výhledy. Stezka je snadná a zkušenému turistovi bude trvat dvě až tři hodiny. 

Po stezce se můžete vrátit zpět nebo se dostat na druhou stranu Pradědu do Karlovy Studánky.

 

  • Velké Losiny

 

Dostat se na toto místo vyžaduje klikatou cestu přes Červenohorské sedlo 1013 m.n.m., ale turistické cíle stojí za to!

  • Pod kopcem na okraji vesnice je velký zachovalý hrad. Po mnoho staletí patřil hrad rodině Žerotínů, poté Lichtenštejnů.
  • Další památkou je papírna ze 16. století, která se nachází poblíž hradu. Dodnes vyrábí ruční papír. Je možné navštívit vystavu o technologii výroby papíru od starověku do současnosti. Také stojí za to navštívit obchod, kde si můžete zakoupit výrobky z ručního papíru.
  • Při návštěvě Velkých Losin nelze nevidět lázeňskou čtvrť, která je známá svými teplými minerálními prameny se specifickým zápachem síry. Stojí za to projít parkem se zajímavou flórou včetně rododendronů a vzácných jehličnanů a také historickými lázeňskými budovami.

Pokud budete v Jeseníkách na více dní, jistě se vám budou hodit naše tipy, kde se svým psím parťákem složit hlavu.

Tipy na ubytování se psem v Jeseníkách

 

 

Nekuřácké ubytování s kuchyňkou. Vybrat si můžete 2 až 7lůžkový pokoj se společným sociálním zařízením na patře. Přiobjednat si můžete snídani a pejsci jsou vítáni za poplatek 100 Kč/noc.

 

 

Pokud hledáte pohodlné ubytování, pak tento penzion je ten pravý. Penzion je zrekonstruován, je zde dětský koutek i velká zahrada, kde můžete vyvenčit svého pejska. 

Psího mazlíčka s sebou po dohodě s majiteli můžete. Podmínkou však je, že nebude ležet na posteli! Poplatek za psa je 100 Kč/noc.

Doporučujeme si nastudovat na stránkách penzionu cyklistické a turistické trasy ve Velkých Losinách. Jsou tam moc hezké trasy, které vedou až do Polska.

 

 

Krásná oblast Jeseníků a zvířátka k tomu. Pokud máte děti a máte rádi klid, pak toto ubytování je právě pro vás.

Můžete si zde zajezdit na koni, zahrát ping pong, dopřát si saunu, vykoupat se v nedalecích rybnících, objednat si pobyt od snídaně po večeři nebo si uvařit v kuchyňce sami. Co víc si přát!

A pejsek tu může být s vámi za poplatek 50 Kč/noc.


Doufáme, že jsme vás inspirovali našimi výletními tipy v krásných Jesenících. Užijte si hezké chvíle s rodinou a vašimi čtyřnohými kamarády. A pokud vám tipy v tomto článku nestačily, začtěte se zde. Výletu zdar!

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení